Giresun'da ilk defa bağırsak kanamasına anjiyografi ile müdahale edildi

06 Mayıs 2019 Pazartesi

Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  başka bir nedenle tedavi gören hastada, kendiliğinden gelişen ve hayati tehlikeye neden olan bağırsak kanamasına Girişimsel Radyoloji ünitesinde öğretim üyelerimizce müdahale edildi.

Yoğun bağırsak kanaması geçiren ve hayati tehlikesi bulunan hastaya çekilen bilgisayarlı tomografide kanamanın ince barsak kaynaklı olduğu ve ileri düzeyde kanama bulunduğu saptandı. Acil ameliyat olması gereken ve tüm ince bağırsakları alınması gerekecek olan hastaya Giresun' da ilk defa “koil embolizasyon” işlemi uygulandı.

Kanayan damara müdahale eden Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekci yaptığı açıklamada; uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen bir işlem olduğunun altını önemle çizerek, kasık damarlarından hastanın atardamarına giriş yaparak sadece damar içerisinden anjiyografi eşliğinde ilerleyerek kanayan damarın tespit edildiğini, sonrasında kanayan damara “koil embolizasyon” işlemi uygulayarak hastayı stabil hale getirdiklerini, Giresun'da ilk defa uygulanan bu işlemi yapmış olmasalardı hastanın tüm bağırsaklarının alınma tehlikesi olabileceğini ve ileride daha büyük sağlık sorunları yaşayabileceğini belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekci, Girişimsel Radyoloji'nin tıbbın gelişen ve teknolojik yüzü olduğunu vurgulayarak kendilerine Giresun' da bu hizmeti verme imkanı sağlayan Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alptekin Tosun, tüm Hastane ve Tıp Fakültesi yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü, anjiyografi ve girişimsel radyoloji ekibine teşekkür etti.

Hızlı Erişim