Giresun’da ilk defa yapılan beyin anjiyosu ile hasta felçli olmaktan kurtarıldı!

12 Mart 2020 Perşembe

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ani gelişen beden sağ yarısında felç rahatsızlığı ile başvuran hastanın yapılan değerlendirmesinde beyine giden atardamarın tıkandığı tespit edilerek Girişimsel Radyolog Dr. Öğr. Üyesi Tümay BEKCİ’ nin anjiyografik olarak yaptığı pıhtı temizlenmesi operasyonuyla sağlığına kavuşması sağlandı.

Yakınları tarafından ani gelişen felç ve bilinç bulanıklığı nedeniyle Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirilen 68 yaşında erkek hasta acil serviste nöroloji uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İrem İlgezdi tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından anjiyografi ünitesine alındı. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tümay BEKCİ anjiyografi ünitesinde hastaya kasıktan yaptığı anjiyografi işlemi ile hastanın beynine ulaşarak burada tıkanmış olan beyin atardamarına müdahale etti. Atardamardaki pıhtının temizlenmesi sonrasında hastanın felç bulguları geriledi ve taburcu edilene dek izlem amacıyla yoğun bakımda takibe alındı.

Tıkanan beyin damarına müdahale eden Radyoloji Kliniği Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekci yaptığı açıklamada; uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen bir işlem olduğunun altını çizerek, kasık damarlarından hastanın atardamarına giriş yaparak sadece damar içerisinden anjiyografi eşliğinde ilerleyerek beyinde tıkanan damarın tespit edildiğini, sonrasında tıkanan damara “trombektomi” işlemi uygulayarak hastanın felç bulgularının tedavi edildiğini, Giresun'da ilk defa uygulanan bu işlemi yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. İnmenin çok sık görülen bir hastalık olduğunu anlatan Bekci, bu hastalığın kalp krizi gibi beyin damarlarının tıkanmasıyla kendini gösterdiğini ve hastaların felç olmasına sebep olduğunu ancak hastanemizde yapılan bu girişimsel işlem ile gelişmiş olan felç tablosunun hızlı bir şekilde düzeltilme olaşılığının sağlandığını belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekci, Girişimsel Radyoloji'nin tıbbın gelişen ve teknolojik yüzü olduğunu vurgulayarak kendilerine Giresun' da bu hizmeti verme imkanı sağlayan tüm Hastane ve Tıp Fakültesi yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü, anjiyografi ve girişimsel radyoloji ekibine, ayrıca işlem endikasyonunu koyan nöroloji uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İrem İLGEZDİ’ ye teşekkür etti.

Hızlı Erişim