İleri Hematolojik Testler Kursu Gerçekleştirildi.

03 Aralık 2019 Salı

Giresun Üniversitesi ile Türk Klinik Biyokimya Derneği’nin Sürekli Mesleki Gelişim (SMG) Etkinlikleri kapsamında birlikte düzenlediği “İLERİ HEMATOLOJİK TESTLER KURSU” 29-30 Kasım 2019 tarihlerinde Giresun Üniversitesi Güre Kampüsü Mehmet Akif Ersoy toplantı salonunda yapıldı.

Kurs etkinliği 29 Kasım Cuma günü saat 12:30’da açılış programı ile başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunu takiben İstiklal  Marşı okundu. Daha sonra GİRESUN İlimizi tanıtan 20 dakikalık bir video gösterimi yapıldı. Tıp Fakültesi Dekanı Sayın Prof Dr Canan ÇELİK’in hoş geldiniz konuşmasını Türk Klinik Biyokimya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof Dr Özkan ALATAŞ’ın açılış konuşmaları ve  Türk Klinik Biyokimya Derneği’nin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof Dr Oya BAYINDIR’ın konuşmaları izledi.

Kursun ilk bilimsel konferansı Giresun Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü ve Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Sembol YILDIRMAK’ın “Hemoglobinin Yapısı ve Fonksiyonları” konulu sunumu ile başladı. Bunu “Olgu Sunumları” ile zenginleştirilen “Anormal Hemoglobinler” ve Talasemiler” bilimsel sunumları izledi. Saat 18:00’e kadar devam eden toplantı sonunda üniversitemizin sağladığı midibüs ile akşam yemeğine geçildi. Yemek sonrasında katılımcıların otellerine transferleri aynı araç ile sağlandı.

30 Kasım 2019’da saat 09:00’da Giresun Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi  Doç Dr Murat USTA “Trombositlerin hemostazdaki rolü ve trombosit aktivasyon mekanizması” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Bu oturumu “Trombosit fonksiyonlarının ölçülmesinde exvivo yöntemler”; “Flowsitometri ile trombosit hastalıklarının değerlendirilmesi “ ve “Antitrombositik ilaç takibinde Laboratuvar” konulu oturumlar izledi. Kursumuzun bilimsel oturumları saat 13:00’de sertifika töreni ile tamamlandı. Planlanan sosyal etkinlik kapsamında kurs katılımcıları ve eğitimcileri üniversitemizin sağladığı midibüs ile Kök Ev’e götürüldü ve öğlen yemeği ikram edildi. Son olarak bilimsel ve sosyal   etkinlik programımız saat 17:00 sularında katılımcıların otellerine transferi ile sona erdi.

Tüm eğitici ve katılımcılardan alınan geri bildirimlerin gerek bilimsel içerik gerekse sosyal programlar açısından son derece memnuniyet verici olduğunun görülmesi, yerel düzenleme kurul olarak Giresun Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü ve Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyelerini, üniversitemizde yeni ve daha kapsamlı bilimsel aktiviteler düzenleme konusunda motive etmiştir.

Hızlı Erişim