Sağlıkta Şiddeti Protesto Ettik

 

 

Giresun Üniversitesi Tıbbiyeliler Topluluğu, 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun’da hunharca katledilen Dr. Aynur DAĞDEMİR’i anmak ve ülkemizde sağlık çalışanlarına karşı tırmanan şiddeti protesto etmek için bugün (26.11.2015), saat 12.00’de Tıp Fakültesi Dekanlığı önünden başlattıkları sessiz protesto yürüyüşü yaptılar.

“Sağlıkta Şiddete Hayır!” sloganıyla Gazi Caddesi boyunca gerçekleştirilen sessiz yürüyüşe; Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan ÇELİK, Tıpbiyeliler Topluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Şahin DİREKEL,Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Doktor adaylarımız Tıp Fakültesi öğrencileri katıldılar. Atapark’ta bir dakikalık saygı duruşunun ardından Tıbbiyeliler Topluluğu Başkanı Tıp Fakültesi Öğrencisi Aykut EKİZ tarafından okunan basın bildirisinin ardından protesto yürüyüşü sona erdi.

Yapılan basın açıklamasında; “Giresun Üniversitesi Tıbbiyeliler Topluluğu ve Sağlık çalışanları olarak bugün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve katliamları kınamak ve toplum duyarlılığını artırmak amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Daha Dr. Kamil Furtun’un katledilmesinin üzerinden 6 ay, Dr. Abdullah Biroğul’un Diyarbakır’da bölücü terör örgütü mensuplarınca alçakça katledilmesinin üzerinden 3 ay geçmemişken, acılarımız tazeyken, geçtiğimz hafta Samsun’da Dr. Aynur Dağdemir, hayattan, ailesinden, sevdiklerinden ve mesleğinden bir katil tarafından koparılmıştır. Dr. Dağdemir’in ayrıca; bir anne ve kadın olması sebebiyle bir değil 2 cinayet işlenmiş olup, bu durumun vehametini daha da artırmıştır. Bu menfur hadise bizleri ziyadesiyle üzmüş, yarlamıştır.

Her defasında lanetlediğimiz, bu son olsun dediğimiz facialar ne yazık ki kendini yenilemeyi becermiştir. Oldulça yoğun ve uzun bir eğitim sürecinin ardından; Milletimize hizmet adına iş başı yapan, insanların sağlığını her koşulda korumayı görev addeden hekimlerimizin fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmadığı gün mumla aranır olmuştur. Yine de hekimler ve hekim adayları olarak bizler korkmuyoruz. Ancak bu şiddet sarmalının her geçen gün çok daha vahim boyutlara ulaşmasından ve daha da kötüsü meşru görülmesinden endişe ve derin bir üzüntü duymaktayız. Bu bağlamda yetkililer sağlık çalışanlarını koruyan önlemleri almalıdır. Sağlık çalışanları kendi can güvenliğinden; gerek sözlü gerek fiziksel şiddete maruz kalmayacağından emin olmalıdır. Bu hassas konuda görevli ve sorumlu olanlar görevlerini eksiksiz yerine getirmelidirler.

Dr. Aynur Dağdemir’in şahsında; tüm hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı ve sabır diler, bu elim olayların bir daha yaşanmamasını dileriz.”